Koçali Barajı’nda Çalışmalar Aralıksız Sürdürülüyor

  • Haberin Tarihi: Nisan 12, 2017
  • Bu haber 35 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Koçali Barajı’nda Çalışmalar Aralıksız Sürdürülüyor

Adıyaman’da Koçali Barajı’nın sulama projesinin devreye alınması ile 187 bin dekar arazi suyla buluşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da inşa edilen Koçali Barajı’nda çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Barajın ardından sulama projesinin de tamamlanarak devreye alınması ile Adıyaman’da 187 bin dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Çalışmalara ara verilmeden devam edilen Koçali Barajı temelden 124 metre yükseklikte inşa ediliyor. Yaklaşık 297 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak bu barajda depolanacak su ile bölgedeki 187 bin dekar zirai araziye sulama suyu temin edilecek. Dolusavak beton imalatlarının yüzde 70’inin, derivasyon tünelinin de 550 metrelik kısmının tamamlandığı tesisin ulaşım yolları içinde çalışmalara devam ediliyor.

EKONOMİYE YILLIK 90 MİLYON TL KATKI

Barajın sulama kısmı proje aşamasında ve bu yıl içinde ihalesi gerçekleştirilecek. Ara vermeden devam eden çalışmalarla ilk olarak baraj, ardından da sulaması tamamlanacak tesisle 187 bin dekar zirai araziyi suya kavuşturulacak. Proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile dekar başına 480 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 90 milyon TL katkı ve 37 bin kişiye istihdam alanı oluşturulacak.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın